מידע למשתתפי ספארי בסיני

תקציר הפרטים בדף זה לפי נושאים

הגעה לאילת | מפגש באילת | מעבר הגבול | הסעה לספינה | הגעה לספינה והתארגנות | מבנה הספינה | פעולות ראשונות על הספינה | תדריך כללי | צלילת ריענון | המסלול ולוח הזמנים | כללי בטיחות וכללי התנהגות לשהייה בספינה | מה להביא | ביטחון | התייחסות לשינויים ותקלות | אישור השתתפות ומדיניות ביטולים

 להדפסת תקציר המידע לחץ/י כאן

הגעה לאילת:
בד"כ הגעה באופן עצמאי ברכבים פרטיים, אוטובוס, טיסה. לפי בקשה ניתן לארגן הסעה מאזור המרכז (העלות תתחלק בין הנוסעים בהסעה).

מפגש באילת:
שעת המפגש באילת תיקבע ע"פ נוחות חברי הקבוצה, בד"כ לפי השעה המוקדמת ביותר הנוחה לכולם. אנו ממליצים כי תיעשה בשעות הצהריים כדי לאפשר הגעה לספינה לקראת ארוחת הערב, התארגנות ומנוחה בספינה לפני הטיול, אך ייתכן ושעת המפגש בגבול תשונה לפי צרכי הקבוצה ומגבלות הספינה (אנו נודיע על כל שינוי מבעוד מועד).

מעבר הגבול:
מעבר הגבול יתבצע בתיאום עם מדריכי הטיול.
למען הנוחות רצוי להשתמש בעגלות לנשיאת תיקי הצלילה הכבדים.
בטרמינל המצרי תידרשו להעביר את התיקים בשיקוף, וכן למלא בקשת כניסה למצרים בה חשוב לכתוב תחת הסעיף: "Address in Egypt" את המלים: "Ras Mohamed", רק למי שנוסע לספארי הכולל ויזה במסלול טיסלגורם או אבו נוחאס, ואם אתם נוסעים ללא ויזה, מספיק שתכתבו: "Sharm el Sheikh".
הטרמינל המצרי הוא לרוב גם המקום הטוב ביותר לרכישת כסף מצרי (בד"כ אין בכך צורך הואיל ודי בשטרי דולרים בודדים להוצאות שונות בסיני).

הסעה לספינה:
לאחר מעבר הגבול – תחכה לקבוצה הסעה (אוטובוס/מיניבוס/מיקרו בוס – בהתאם לגודל הקבוצה).

משך הנסיעה לטיולים היוצאים משארם, כ- 3 שעות, וכ 5-10 דקות לאי האלמוגים בטיולים היוצאים מטאבה.

הגעה לספינה והתארגנות:
ההסעה תביא אתכם עד לנמל בשארם או באי האלמוגים שם תחכה הספינה.
לאחר שמדריך הקבוצה יוודא את מיקום הספינה ומוכנותה יחזור ויקרא לכם אל הספינה עם הציוד.

מבנה הספינה:
רוב הספינות בנויות באופן דומה.
בקומה התחתונה מצויים החדרים, בקומה האמצעית – חדר האוכל/סלון והמטבח – זהו ה"אזור היבש" ממנו ישנה יציאה לרחבת הצלילה – "האזור הרטוב". כמו כן, ישנה קומה עליונה  – קומת שיזוף.

חזרה למעלה

פעולות ראשונות על הספינה:
לאחר העברת הציוד לספינה תתבקשו להוריד נעליים ולהניח אותם בארגז שייוחד לשם כך. הכניסה לחלק הפנימי של הספינה תהיה תמיד ללא נעליים.
בשלב זה תוכלו להתארגן בחדרים.
לאחר מכן רצוי לסדר את ציוד הצלילה שלכם ולהכינו לצלילה – זה הזמן לוודא שלא שכחתם כלום ושכל הציוד תקין. את המאזן והוסת הרכיבו על המכלים, את החליפה תלו במקום המיועד לכך ואת הסנפירים, נעליים והפנס הניחו בארגזים המיועדים לכך.
את כל הציוד האישי ואת יתרת ציוד הצלילה שלא בשימוש הכניסו לחדריכם כדי שלא יושארו ברחבת הצלילה.
אם הגעתם מוקדם בבוקר הרי שתוכלו לנוח שעות מספר עד שניתן יהיה לצאת לים לאחר קבלת אישורים מהרשויות המצריות. קבלת אישורים אלה אורכת לעיתים זמן מה ודרושה מעט סבלנות מצידכם.

תדריך כללי:
לפני או בעת היציאה לים, יעביר לכם המדריך תדריך מקיף לגבי הטיול כולו לרבות כללי התנהגות בספינה ובים, הוראות בטיחות, סקירה כללית של המסלול ותדריך מפורט לצלילות במהלך הספארי.

צלילת בדיקה:
הצלילה הראשונה בכל ספארי היא צלילת בדיקה Check Dive, חובה על כולם להשתתף בה בלי יוצא מן הכלל ומטרותיה העיקריות הנן: לבחון את רמת הצוללים ולבדוק התאמת הציוד, התאמת משקולות וקיומן של תקלות כלשהן. התדריך לצלילה יהיה בד"כ מקיף יותר וייגע בנקודות שונות של תרגולי שקיעה, איזון, עליה ועוד ובכללים הנדרשים לביצוע צלילות מהנות ובטוחות.

במהלך הספארי תוכלו לשפר את רמת הצלילה שלכם בשיעור ניכר כך תוכלו גם ליהנות יותר מן הצלילות – אל תתביישו להיעזר במדריכים לצורך כך. הצלילה עצמה תתבצע בזוגות. לרוב, ציוות הזוגות וקביעת מיקומם בקבוצה (וביחס למדריך) נעשה לפי רמתם בצלילה כך שפערי רמות לא ישפיעו, ככל שניתן, על זמן הצלילה של צוללים אחרים בקבוצה.

המסלול ולוח הזמנים:
לאחר צלילת הרענון תחלו בביצוע המסלול שתוכנן על ידנו וע"פ בקשותיכם בהתחשב במגבלות בטיחות, זמן, מזג אויר ויכולת של הספינה. המסלול תוכנן להפיק את המקסימום מן הזמן בו תשהו בספארי אך הוא תלוי בכל הגורמים לעיל וייתכן כי יהיו בו שינויים, עיכובים ולעיתים, כפי שעלול לקרות בים, גם תקלות שיגרמו לשינויים.

הספינה, לרוב, אינה מפליגה בלילה. העגינה בלילה היא, לרוב, באזורים שקטים ומוגנים.
בד"כ לא מתוכננת חזרה לחוף בכל ערב אך אם המסלול המתוכנן מאפשר זאת, ניתן לעגון באחד מן הערבים בנמל בשארם ולצאת לעיר או למפרץ נעמה וליהנות מן האווירה, המסעדות, קזינו ושאר בילויים. עם זאת, בתקופה זו לא מומלצת השהיה בחוף במטרה למזער ככל האפשר את החיכוך עם האוכלוסיה המקומית.

אנו נשתדל לתכנן את הצלילות כך שנוכל לבצע 3 צלילות יום וצלילת לילה אחת בכ"א מימי הטיול. גם כמות הצלילות תלויה בגורמים שלעיל ובגורמים נוספים אחרים. בין הצלילות יתקיימו ארוחות – 3 ביום לפי זמנים שיתואמו עם מדריכי הצלילה. בין הארוחות תוכלו ליהנות משתייה חמה וחטיפים או פירות.

שעת הירידה מן הספינה ביום האחרון היא לרוב לאחר סיום הצלילה השלישית באותו יום –בערך בשעה 15:00 כך שתוכלו להגיע לאילת בשעה 19:00  לערך ולחזור לאזור המרכז בשעות המוקדמות של הבוקר. (ניתן, לעיתים, להתאים את שעת הירידה לבקשת חברי הקבוצה במהלך הטיול בכפוף למגבלות אדמיניסטרטיביות).

חזרה למעלה

כללי בטיחות וכללי התנהגות לשהייה בספינה:
1.    הנכם נמצאים בסביבה חמה ומאבדים נוזלים רבים הן בעת השהות בספינה והן בעת הצלילה. עליכם להקפיד ולשתות הרבה הרבה מים, התייבשות במצב זה אינה בלתי נמנעת. קולה, ספרייט ושאר משקאות ממותקים אינם תחליף למים. לא רצוי לשתות מברזי הספינה אך יש לזכור כי הנכם בים וכמות מי השתייה מוגבלת, לכן השתדלו שלא לבזבז מים אלה שלא לצורך. השתייה הקלה והמים המינרלים מצויים במקררים המפוזרים בספינה, אם הנכם מזהים מחסור במים במקררים, אנא אמרו זאת לצוות הספינה מיד כדי שיוכלו למלא את החסר.

2.    צוות הספינה והמדריכים – לרוב מצויים על הספינה מס' אנשי צוות מקומיים בעלי תפקידים מוגדרים: טבח (לרוב החשוב שבהם…), סקיפר (ברוב המקרים הוא מנהל את הספינה) ועוד מס' אנשי ים ומכונאים אשר נמצאים על הספינה כדי לספק לכם שירות ולהנעים את זמנכם, למרות שלעיתים אינם דוברי אנגלית הם בכ"ז משתדלים להבין ולעזור ככל שיוכלו ואל תתביישו, לכן, לפנות אליהם בדרך ידידותית בכל בעיה שבה תיתקלו. אם ישנה בעיית תקשורת כלשהי נא היעזרו במדריכים.

טיפים לצוות מקובל לחשב בסכום של כ 10$ מכ"א עבור כל יום טיול, אך לא יזיק להוסיף טיפים לחלק מאנשי הצוות באופן אישי או לכולם באופן מרוכז באם הנכם חושבים כי הם ראויים לכך.

המדריכים שלנו – אין צורך להרחיב לגבי תפקידם ואחריותם של המדריכים. מי שרואה לנכון מוזמן להעניק להם תשר מכל הקבוצה או באופן אישי אם ביצעו עבודתם בצורה טובה.

3.    חדרי השירותים והמקלחות – ברוב הספינות בהן אנו משתמשים קיים חדר שירותים ומקלחת בכל חדר ובנוסף מס' חדרי שירותים ומקלחות משותפים לכל הנוסעים. נא הימנעו מלהשליך ניירות ושאר חומרים שאינם אורגניים לתוך האסלות הואיל ועלולה להיווצר סתימה. כמו כן, כאמור לעיל – כמות המים בספינה מוגבלת לרבות המים בברזי הספינה. נא השתדלו שלא לבזבז מים אלה שלא לצורך. אין צורך, לכן, לשטוף את ציוד הצלילה לאחר כל צלילה אלא בתום הצלילה האחרונה בטיול כולו וכן רצוי לעשות מקלחת עיקרית אחת ביום לאחר הצלילה האחרונה – תנאי שטח אמיתיים…

4.    המזון על הספינה – הוא לרוב מגוון ומשביע וכולל ארוחות דגים, בשר, עוף ותוספות מגוונות. אם יש לכם "בעיה" עם סוגי מזון מסוימים – (צמחוניים, טבעוניים, גרגרנים ושאר מנהגי אכילה) – נא הודיעו זאת לטבח בתחילת הטיול והוא ידאג שלא תישארו רעבים, וכמובן, מי שרוצה עוד ממאכל מסויים, בכל זמן שהוא במהלך הטיול, אנא בקשו את הטבח ו/או כל איש צוות אחר והם יעשו כמיטב יכולתם, אל תתביישו ולא תישארו רעבים…

5.    ניקיון וסדר – צוות הספינה דואג לניקיון הספינה כל שעות היממה, אולם לא תמיד הם "עומדים בקצב". מחד רצוי וצריך להעיר להם אם אינם מבצעים עבודתם, מאידך רצוי גם לעזור ולשמור על הסדר והניקיון ככל שניתן להנעמת שהותכם על הספינה.

6.    שמירה על הסביבה – רוב המקומות אליהם תגיעו במהלך הטיול מצויים במסגרת שמורת טבע. אנא השתדלו שלא לפגוע, להרוס ו/או ללכלך את הסביבה לטובתכם, לטובת הסביבה ולטובת הבאים אחריכם.

7.    בעת הצלילה – הואיל ותבצעו צלילות רבות במהלך הטיול, חלקן קלות יותר וחלקן פחות, הרי שהסכנה לתאונת צלילה גבוהה ונדרשת מצידכם ערנות מקסימלית לבני זוגכם, לתנאי הסביבה ולכללי הבטיחות הכלליים והספציפיים לכל צלילה. נא עקבו בדייקנות אחר הוראות המדריכים בנושא זה ובעיקר הקפידו על העומק המרבי שנקבע לכל צלילה, לכמות האוויר במיכל ולביצוע עליה איטית ונכונה עם חניית בטיחות של 3 דקות לפחות בעומק 6 מטר. בספינות בהן קיימים מכלי נייטרוקס (אויר מועשר בחמצן) השתדלו להשתמש בהם (לאחר הדרכה מתאימה בלבד) לפחות בשתי הצלילות הראשונות (בד"כ העמוקות) בכל יום כך תפחיתו בשעור ניכר את הסכנה לתאונת דקומפרסיה כתוצאה מצלילה.

8.    לאחר כל צלילה – הקפידו להחליף מיכל אויר ולבדוק את הלחץ במיכל המלא. אם יש בכך צורך פנו אל איש הצוות האחראי לדחיסת המכלים ובקשו כי ידאג להשלמת האוויר החסר במיכל שלכם.

9.    בעלי קיבה רגישה –כידוע לכם השהייה בים עלולה להיות מעט לא נעימה לחלק מן הצוללים בעלי קיבה רגישה. באם הנכם מרגישים כי אתם רגישים לתנודות הספינה בים – נא אמרו למדריך והקפידו לשתות כדור נגד בחילות (פרמין, טרבמין, בונדורמין וכיו"ב) כל כ- 6 שעות. לכדורים אלה תופעות לוואי של הרגשת עייפות קלה אך אין בכך כדי להשפיע על הצלילות ואין צורך במרשם רופא. השפעתם תחל רק כשעתיים לאחר בליעת הכדור. על כל פנים – אין בושה בלהקיא אך חשוב לשתות הרבה מים למי שאכן הקיא.

חזרה למעלה

מה להביא
כדאי שתצטיידו לפני הטיול בפריטים הבאים:

 1. בגדים – אין צורך להביא את כל המלתחה, רצוי להצטייד במדגם מצומצם של בגדי העונה (ובעיקר בגדי ים). בחורף ובעונות המעבר רצוי להצטייד גם בבגדים חמים הואיל ורוחות המדבר בלילה עלולות להיות מעט קרירות.
 2. מגבות וסדינים – ככלל, בספינות יש מגבות וסדינים, עם זאת מי שרוצה יכול אך לא חייב להביא אתו מגבת או חלוק-רחצה. רצוי להותיר תמיד מגבת אחת ברחבת הצלילה ולהתנגב בה מיד עם יציאתכם מן המים כדי שלא תיכנסו רטובים לסלון.
 3. אין צורך להביא סדינים או שקי שינה – יש מיטות מסודרות עם סדינים ושמיכות שיסופקו לכם בספינה.
 4. כלי שיזוף, משקפי שמש וכובע ישמשו אתכם לא מעט – בעיקר בעונת הקיץ.
 5. רצוי להביא: ספרים, מוזיקה שאוהבים, קלפים ושאר משחקי חברה לשעות הפנאי.
 6. נשנושים שונים, קפה שחור וכיו"ב לזמנים שבין הארוחות ושתייה חריפה (לא חריפה מדי) תוכלו להביא אם רצונכם בכך.
 7. עזרה רפואית – אנו דואגים לקיומה של עזרה רפואית בספינה אך אין זה מזיק כי תביאו גם משלכם.
 8. טלפונים: להזכירכם, המטרה היא קצת להתנתק, אך מי שבכל זאת חייב אז – אפשר לרכוש סים מקומי לאחר מעבר הגבול (אנא עדכנו את המדריך מראש אם רוצים לרכוש סים מקומי), ברוב המקומות יש קליטה אך גם ישנם מקומות ללא קליטה, אנא הרגיעו את קרוביכם כי לא בכל עת יהיה ניתן להשיגכם.
 9. כסף קטן לבזבוזים – כ- 100$ לאדם בדולרים קטנים, יורו או בכסף מצרי שאותו ניתן להחליף בגבול טאבה לצורך הוצאות אישיות.
 10. חשמל – בספינה יש אספקת חשמל של 220V בשקעים של 2 פינים (רגילים ללא הארקה).
 11. תעודת צלילה, יומן צלילות, ביטוח צלילה בתוקף וביטוח נוסעים לחו"ל – חובה לכ"א!.
   

ביטחון:

 1. כידוע לכם, אנו מצויים בתקופה רגישה מבחינה מדינית ובטחונית וקיימת, לכן, המלצה של גורמי הביטחון להימנע מביקור במדינות שונות באיזור ובכלל זה גם במצרים ובסיני בפרט, התראות אלה מתחזקות ו/או מפורסמות, לרוב, בתקופת החגים אך הן קיימות כבר תקופה ארוכה ולא נראה באופק כי יוסרו בקרוב.
 2. אנו מחוייבים להביא מידע זה לפניכם ולודא כי הנכם מודעים למצב ולמרות זאת הנכם בוחרים לצאת לטיול. אנו נבקשכם גם לקרוא הצהרה ברוח זו ולאשר לנו כי מצב זה ידוע לכם וכי הנכם בוחרים לצאת לסיני למרות האזהרות. לצערנו, אזהרות אלה, קיצוניות ככל שתהיינה, אין בהן כדי לפטור אותנו מחבותנו לתשלום לספינות ובהתאם אין בהן כדי לפטור אתכם מתשלום דמי ביטול בהתאם למדיניות הנהוגה אצלנו.
 3. במסגרת הנסיבות דלעיל, אנו ממליצים לשמור על פרופיל נמוך בזמן שהותכם בסיני, לנהוג בזהירות, בחכמה, בסובלנות ובאדיבות ולהימנע מחיכוכים מיותרים. אנו מצידנו מתכננים את הטיול כך שהחיכוך עם האוכלוסייה המקומית יהיה מזערי, ההסעות והמתחם בו מצויות הספינות במרינה, מאובטחים וכמובן, כאשר התחלתם בהפלגה אזי הסיכון מפני פיגועי טרור, לרוב, נמוך משמעותית

חזרה למעלה

התייחסות לשינויים ותקלות:

 1. לא סוד הוא כי יש לנו עסק עם מדינת עולם שלישי, שם נתפסים באופן מעט שונה כללי ההתנהגות והמושגים המוכרים לנו. אנו מצפים מכם למידת הבנה, סבלנות וסובלנות למקרים שעלולים להתקיים במהלך שהותכם במצרים ובכלל זה לעמידה בלוחות זמנים, הגיינה מהירות תגובה והבנה של נותני השירות שם לצרכיכם.
 2. עוד נבקש להזכירכם כי הטיול מתבצע בסביבה ימית וכפוף לקיומם התקין של משתנים רבים כגון: מזג אויר, תקלות בספינה, בעיות בריאותיות, רמת צוללים וכיו"ב אשר עלולים לפגוע או לשנות במידת מה מן התכנית המקורית של הטיול, לרבות מסלול, פעולה תקינה של הציוד בספינה וכו'. לא תמיד, לצערנו, קורים הדברים כפי שציפינו בעיקר לנוכח מס' המשתנים הרב בו תלוי הטיול. קל מאוד, לעיתים, להתעצבן בגלל כל תקלה קטנה או גדולה שעלולה בסופו של דבר לפגוע במידת ההנאה שלכם בטיול. המלצתנו היא; כי תתייחסו לתקלות כאלה בהבנה ותשתדלו שלא לתת להן לקלקל את מידת ההנאה בטיול שמרכיביה רבים (ים, צלילות, מנוחה, מזון, חברה ועוד) והשתדלו תמיד להסתכל על חצי הכוס המלאה… 

אישור השתתפות ומדיניות ביטולים:

אף כי אנו בטוחים שאין בכוונתכם לבטל את השתתפותכם בטיול, הרי שלעיתים מתקיימות נסיבות שונות שבגינן אתם עלולים להחליט שלא לצאת לטיול, אלא שלרוב במקרים כאלה נגרמים לנו נזקים והוצאות וראוי, לכן, כי אלה ישולמו ע"י המבטל כמפורט להלן:

 1. לשם אישור השתתפותו של כ"א מכם, עלינו להעביר מקדמות לספינה ולשלם את מלוא העלות בגין כל משתתף מס' שבועות לפני תחילת הטיול. לצערנו, ברוב המקרים לא ניתן עוד לקבל כסף זה חזרה ולעיתים לא ניתן למלא מקום שהתפנה אם התפנה מאוחר מדי.
 2. מדיניות הביטולים מפורטת בדף המסלול של הטיול ולעיתים מתעדכנת מטיול לטיול, נא התעדכנו איתנו.
 3. במקרה של ביטול על ידנו, יוחזרו כספים שנגבו ע"ח הטיול בניכוי תשלומים ששולמו עבור הכנת ויזה והוצאתה.

אם ישנן שאלות נוספות או שהנכם חושבים כי שכחנו לציין כאן דבר כלשהו, אנא הפנו את תשומת ליבנו לעניין.

אנו מאחלים לכם טיול מהנה ובטוח…

חזרה למעלה