קורס נייטרוקס – Nitrox

קורס כוכב אחד | קורס שני כוכבים | קורס שלושה כוכבים | קורס שלושה כוכבים ספורטיבי | קורס מדריכי צלילה | קורס נייטרוקס
____________________________________________________________________________________

מה זה נייטרוקס?

אנו בעצם נושמים נייטרוקס מהיום בו נולדנו. כל תערובת גז של חנקן וחמצן שייכת לקטגוריית הנייטרוקס. האוויר שכולנו נושמים מורכב מ-21% חמצן ו-79% חנקן – זהו גם נייטרוקס. תערובות נייטרוקס אשר בהן רמת החמצן גבוהה מ-21% נקראות "אוויר מועשר נייטרוקס" (EANx).

מי משתמש בנייטרוקס?

כבר בשנת 1912 השתמשו לראשונה בנייטרוקס בצלילה. השימוש בנייטרוקס התפתח במיוחד ב-30 השנים האחרונות על ידי ארגונים מקצועיים ויחידות צבא מובחרות. צוללי מערות, צוללים בספינות טרופות, צוללי מחקר וצוללים מקצועיים מנצלים את הצלילה באוויר מועשר כבר שנים.

צלילת הנייטרוקס קודמה ב-10 השנים האחרונות על ידי ארגוני הצלילה והפכה לחלק מרכזי בצלילה הספורטיבית של ימינו. מעבר לים מציעה לכם קורסי התמחות של ההתאחדות הישראלית לצלילה ו-NOAA, המאפשרים הכשרה מקצועית וידידותית למתעניינים בצלילת נייטרוקס.

האם נייטרוקס נועד לצלילות עומק?

 הנייטרוקס מתאים לצלילות עד עומק של 39 מטר. צלילת אוויר מועשר בנייטרוקס לא נועדה רק לצלילות עמוקות. למעשה, הצלילה עם נייטרוקס אידיאלית עבור עומקים של 12-40 מ' – כאשר מדובר בצלילה הספורטיבית.

מהם היתרונות בצלילת נייטרוקס?

 השימוש בטבלאות אוויר ומחשבי צלילה רגילים מספקים מקדם בטחון גבוה בצלילה עם נייטרוקס. בצלילת נייטרוקס תוכלו ליהנות מזמן תחתית ארוך יותר (לפעמים כפול מזמן התחתית בשימוש באוויר רגיל). ההפסקות בין הצלילות קצרות יותר וזמני התחתית ארוכים יותר בצלילות חוזרות. שימוש בנייטרוקס אף מקטין את הסיכון להפגע ממחלת הדקומפרסיה. תערובת הנייטרוקס נקייה יותר משמנים וזיהומים אופייניים לציוד רגיל. בנוסף, שימוש בנייטרוקס מפחית את העייפות שלאחר צלילה ומשפר את צריכת האוויר. ולבסוף – שימוש בנייטרוקס מקטין משמעותית את הסיכון לשכרון מעמקים בצלילה ספורטיבית.

האם צריך ציוד מיוחד כדי לצלול עם נייטרוקס?

על פי התקנים של NOAA וההתאחדות הישראלית לצלילה, ציוד הצלילה הספורטיבית שלכם יכול להתאים לצלילה בנייטרוקס (עד ל-40%) – ללא הכנה או התאמה מיוחדת. כשמדובר על צלילה מקצועית, השימוש בנייטרוקס מלווה בהתאמה וניקוי הציוד עבור שימוש ברמות חמצן גבוהות כדי להבטיח צלילה בטוחה.

מה כולל קורס הנייטרוקס?

כל צולל, בכל רמה ומכל התאחדות יכול לעבור הכשרה לצלילה עם נייטרוקס. הקורס כולל חלק עיוני, המורכב בעיקרו מלימוד עצמי ו/או מודרך של חוברת הנייטרוקס של ההתאחדות ומעבר מבחן תיאורטי. החלק המעשי כולל קבלת הסבר על נהלי הבדיקה, השימוש והרישום של ציוד הנייטרוקס וביצוע שתי צלילות עם מיכלי נייטרוקס.

איך מתקבלים לקורס נייטרוקס?

כבר במהלך קורס כוכב אחד ניתן להתחיל קורס נייטרוקס. בכל שלב שתרצו לאחר סיום הקורס – תוכלו להתחיל קורס נייטרוקס. ההמלצה שלנו היא לבצע את הקורס במהלך ספארי צלילות. ניתן לעבור הכשרה לצלילת נייטרוקס במהלך הספארי עצמו. את התיאוריה תוכלו ללמוד בעצמכם ו/או בהרצאה פרונטלית של המדריך, ואילו את הצלילות תבצעו באופן עצמאי או כחלק מקבוצה.

איזו תעודה מקבלים?

מסיימי קורס נייטרוקס מקבלים תעודה של ההתאחדות הישראלית לצלילה. תעודה זו מאפשרת לצלול עם תערובת מועשרת עד 40% חמצן ומוכרת בכל העולם.